ABD'yi yerle bir edebilir! Uydu görüntüsü dehşet

Amerika son yılların en büyük kasırgası olarak nitelenen Florance hazırlanıyor, savaş gemileri ve uçaklar başka bölgelere nakledildi kasırganın uzaydan çekilen görüntüler ise ürpertici.


ABD'yi bu hafta içinde saatteki hızı 220 kilometreye yaklaşan ve yoğun yağışlara yol açan Florence kasırgasının vurması bekleniyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın da uyarıda bulunduğu halk, sahilleri terk ederken, savaş gemileri ve uçakları da başka bölgelerdeki üslere taşındı. 

Hazırlıklar kapsamında Güney Carolina eyaletinin sahil bölgelerinde yaşayan 1 milyon kişinin tahliye edilmeye çalışılıyor Kuzey Carolina ve Virginia eyaletleri de olağanüstü hal ilan edildi. 

KASIRGANIN UYDU GÖRÜNTÜLERİ : Son yılların en büyük kasırgası olarak nitelenen Florence uydu görüntüleriyle bile dehşete düşürdü. Yetkililere göre halihazırda 4. seviyeye ulaşmış bulunan Florence Kasırgası, sahile yaklaştıkça daha da güçlenecek. 4. seviyedeki kasırgaların hızları saate 200 kilometreye kadar çıkıyor. Florence pazartesi sabahı 2. seviyedeydi.

Salı sabahından itibaren hızı saatte 220 kilometreyi bulan kasırganın getirdiği yoğun yağış nedeniyle nehirleri, ırmakları ve kanalları taşırarak büyük sellere yol açabileceği öngörülüyor. Halihazırda yoğun yağış almış olan Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerinde, toprağın yoğun yağmur sularını emebilecek yapıda olmadığı, bunun da sel olasılığını güçlendirdiği belirtiliyor.

Ulusal Kasırga Merkezi, 4'üncü kategorideki kasırganın ağaçları kökünden sökebileceğini, elektrik direklerini devirip kabloların kopmasına yol açabileceğini, evlerin çatılarını uçurabileceğini belirtiyor.

FLORENCE NE ZAMAN VURACAK? : Meteorolji uzmanları ve Ulusal Kasırga Merkezi'ne göre, Florence kasırgasının Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerine Perşembe'yi Cuma gününe bağlayan gece ulaşması bekleniyor.

Florence kasırgası saatte 140 kilometre hızla eserek ABD’nin Carolina sahillerine yaklaşırken, 4 gün sürebilecek yağmurları da beraberinde getirmesi bekleniyor. Carolina sahillerinde yaşayan halk kasırgadan kaçmaya çalışırken, doğu sahilinde yaşayan 5,4 milyondan fazla bölge sakini kasırgaya karşı uyarılmalarına rağmen evlerinde kalmayı planlıyor.

Sahilde yaşayan çok sayıda insan dün otobüslerle Carolina’nın iç kesimlerine taşındı. Kuzey Carolina Valisi Roy Cooper herkesi bölgeyi terk etmesi için ikna etmeye çağırdı. Cooper, "Kasırgadan meydana gelecek rüzgar ve dalgalar şimdiye kadar hiç görmediğiniz kadar kötü bir etkiye sahip olabilir. Daha önce başka fırtınaları atlatmış olsanız bile, bu fırtına çok farklı. Bu fırtınayı atlatabileceğinizi düşünerek hayatınızı riske atmayın" dedi.

FLORENCE'E "MİKE TYSON" BENZETMESİ 

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı yöneticilerinden Jeff Byard da yaptığı açıklamada, ABD'nin "en asi" boksörlerinden Mike Tyson'a atıfta bulunarak, "Bu hafif bir rüzgar olmayacak. Florence Carolina kıyısına Mike Tyson yumruğu gibi inecek." ifadesini kullandı.

Byard, "Bugün tahliyeler için uygun olan son gün." diye konuştu.Diğer Haberler